Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Antoni Daveluy (Marie-Nicolas-Antoine Daveluy) biskup

(16.03.1818–30.03.1866)

20 września
30 marcaŚw. Antoni Daveluy urodził się 16 marca 1818 r. W Amiens we Francji we wpływowej, bogatej rodzinie jako syn Izydora Daveluy i Therese Laroche. Był najstarszy z czternaściorga dzieci w rodzinie, siedmiu chłopców i siedmiu dziewcząt. Jego ojciec był właścicielem fabryki, członkiem rady miejskiej i urzędnikiem rządowym. Jednocześnie rodzina była bardzo pobożna. Mały Antoni już w wieku 7 lat rozpoczął naukę łaciny, a w 1827 r. wysłano go do szkoły jezuickiej. Pragnął zostać księdzem, dlatego w październiku 1834 r. wstąpił do niższego seminarium duchownego St. Sulpice w Issy-les-Moulineaux niedaleko Amiens. W październiku 1836 r. wstąpił do wyższego seminarium duchownego St. Sulpice w Paryżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1841 r., po czym rozpoczął pracę jako wikary w parafii Roye. Jednak nie to było jego Marzeninem, dlatego 4 października 1843 r. wstąpił do Francuskiego Stowarzyszenia Misji Zagranicznych (Missions Étrangères de Paris).

4 lutego 1844 r. wyruszył na misje. Miał popłynąć na wyspy Riukiu w Japonii, ale po sześciu miesiącach podróży przybył do Makau. Biskup Jan Chrzciciel Ferreol namówił go, żeby razem z nim udał się do Korei i w rezultacie popłynęli tam obaj w małej drewnianej łódce razem ze św. Andrzejem Kim Tae-gŏn. Po długiej i burzliwej podróży bezpiecznie dotarli do Ganggyeong w Chungcheongnam.

Tak to św. Antoni Daveluy rozpoczął pracę duszpasterską w Korei. W ciągu dwóch lat ochrzcił ponad 1700 osób. Jednak praca była trudna. Antoni miał słabe zdrowie, które w niezdrowym klimacie Korei pogorszyło się. W czasie choroby nie zaprzestał całkiem pracy: w tym czasie nauczał łaciny młodych seminarzystów, napisał słownik koreańsko-francuski (który jednak zginął gdzieś w zawierusze prześladowań 1866 r.), publikował katolickie książki, napisał biografie męczenników koreańskich i zbierał materiały dotyczące historii Kościoła. Większość dziś dostępnych katolickich książek historycznych w Korei zostało napisane przez niego.

W 1856 r. biskup św. Szymon Berneux, następca biskupa Ferreola, który w lutym przybył do Korei, mianował Antoniego biskupem pomocniczym. Biskup wysłał go na najbardziej odległe tereny Korei. Wyświęcenie na biskupa odbyło się 25 marca 1857 r., zostając piątym biskupem Korei. Po męczeńskiej śmierci biskupa św. Szymona Berneux 8 marca 1866 r. biskup Daveluy został piątym Wikariuszem Apostolskim Korei.

Nie był nim jednak długo. 11 marca 1866 r. został aresztowany razem z pomocnikiem św. Łukaszem Hwang Sok-du. 14 marca Antoniego i dwóch innych księży, św. Marcina Huin i św. Piotra Aumaitre przewieziono do więzienia w Seulu, gdzie byli przesłuchiwani i torturowani. Antoni, który mówił po koreańsku, bronił wymownie bronił wiary katolickiej. Kiedy żaden z księży nie chciał zaprzeć się wiary i Boga, skazano ich na śmierć. Zostali przewiezieni do Galmaemot, około 100 km od stolicy i tam ścięci w Wielki Piątek 30 marca 1866 r.

Ciała duchownych nie uległy zepsuciu do dnia pogrzebu, a na ich twarzach widniały delikatne uśmiechy.

Przez 3 dni ciała misjonarzy leżały na wybrzeżu, potem zostały pochowane przez pogan. W połowie czerwca tego roku katolicy ekshumowali ich ciała i przewieźli do Sojukgol w Hongsan, około 1000 km od Galmaemot, gdzie ponownie pochowali. W 1882 r. zostały przewiezione do Nagasaki, 22 maja 1894 r. do seminarium Yongsan, a 10 września 1900 r. złożone w podziemiach katedry w Myongdong. Obecnie znajdują się one w krypcie kościoła Jeoldusan.

Został beatyfikowany, z grupą 23 innych męczenników 6 października 1968 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany z grupą 102 męczenników koreańskich 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie św. Antoniego Daveluy przypada 20 września i 30 marca.

Antoni (Antonius) pierwotnie było nazwiskiem rzymskim – pochodziło od starorzymskiej nazwy rodowej Antonia (Antoniusze) i oznaczało przedstawiciela tego rodu, dopiero z czasem, tak jak kilka innych, stało się imieniem.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies