Św. Anicet, sanktuarium Naszej Pani z Aparecidy, Bauru, BrazyliaLogo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Anicet papież

(zm. 20.04.166)

20 kwietniaŚw. Anicet był 11. papieżem. Został nim w roku 155.

Św. Anicet urodził się w Emesie (obecnie Hims) w Syrii, ojciec jego miał na imię Jan.

Anicet zabronił duchownym noszenia długich włosów, co było zgodne z Pierwszym Listem do Koryntian 11, 14, a miało pomagać odróżniać ludzi świeckich od duchownych. Inną podawaną przyczyną tego zarządzenia był fakt, że długie włosy nosili gnostycy.

Spotkał się ze św. Polikarpem ze Smyrny, uczniem św. Jana Ewangelisty, który przybył w czasie jego pontyfikatu do Rzymu. Dyskutowali o dacie obchodzenia Wielkanocy. Papież uznał, że musi być ona świętowana w niedzielę, w związku z czym nie osiągnęli porozumienia, mimo to rozstali się w zgodzie. Papież pozwolił wschodniemu Kościołowi świętować Wielkanoc 14 nisan niezależnie od dnia tygodnia. Kontrowersje dotyczące tej daty pogłębiały się w następnych wiekach.

Anicet również, jak dwaj poprzedni papieże, walczył z gnostycyzmem Walentyna z Aleksandrii i z marcjonizmem.

Najprawdopodobniej podczas pontyfikatu tego papieża wzniesiono grobowiec św. Piotra Apostoła, który został odkryty w latach 1939–1949.

Zmarł 20 kwietnia 166 r. i został pochowany na wzgórzu watykańskim lub w katakumbach Kaliksta. Tradycja podaje, że zginął śmiercią męczeńską, aczkolwiek nie ma na to dowodów.

Święto papieża Aniceta przed 1969 rokiem obchodzone było 17 kwietnia, reforma kalendarza przeniosła je na 20 kwietnia, czyli dzień śmierci.

Imię Anicet pochodzi od zlatynizowanej formy greckiego imienia Aniketos i oznacza „niezwyciężony, niepokonany”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies