Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Andrzej Chŏng (Tyong) Hwa-gyŏng (katechista)

(1808–23.01.1840)

20 września
23 styczniaŚw. Andrzej Chŏng Hwa-gyŏng, jeden ze 103 męczenników koreańskich, urodził się w 1808 r. w Cheongsan w okręgu Chungcheong-do w Południowej Korei w zamożnej katolickiej rodzinie. Opuścił rodzinną miejscowość, by praktykować wiarę. Był katechetą i niósł nieocenioną pomoc katolikom w Seulu. Pracował jako pomocnik biskupa św. Wawrzyńca (Laurentego) Imberta (też jednego ze 103 męczenników koreańskich).

Jednak Andrzej był bardzo tępym człowiekiem, którego łatwo było oszukać. Pewnego dnia przyszedł do niego człowiek z historią, że pogańscy urzędnicy zamierzają zakończyć prześladowania i są gotowi przyjąć wiarę. Prosił, żeby umożliwić mu kontakt z biskupem Imbertem. Opowieść była, oczywiście, nieprawdziwa, ale Andrzej naiwnie uwierzył i postanowił spełnić prośbę owego człowieka. W konsekwencji biskup Imbert został pojmany i stracony. Nic go to nie nauczyło. Ponownie został oszukany przez policjantów, którzy oznajmili mu, że wkrótce będzie wolność wyznania w Korei i wydał następnych kilku katolików. Próbowali też przez Andrzeja aresztować misjonarzy św. Piotra Maubanta i św. Jakuba Chastana, ale głęboko skruszony i jednocześnie zmądrzawszy nieco Andrzej poszedł ostrzec dwóch misjonarzy, że prześladowcy polują na nich. Wyznał swoje grzechy jednemu z duchownych i wyraził pragnienie, żeby oddać się w ręce policji, ale misjonarze namówili go, żeby się ukrył.

Niemniej jednak wkrótce Andrzej został schwytany. Chociaż nie był zbyt mądry, miał jednak silną wiarę. Pomimo poddania go brutalnej torturze zgniatania kości, pozostał mocny w wyznawaniu wiary. Został ponad 100 razy pobity. Po pięciu miesiącach więzienia, 23 stycznia 1840 r., został zgładzony przez uduszenie.

Został razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowany przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowany z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Jego wspomnienie obchodzimy 20 września i 23 stycznia.

Imię Andrzej pochodzi ze starożytnej Grecji. Pierwotnie miało formę Andreas, od słowa aner (andros), co znaczyło „mąż, mężczyzna”. Miało też związek z greckim wyrazem andreios, co znaczy „męski, mężny, dzielny, odważny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies