Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Amand z Maastricht (z Belgii, z Elno, z Flandrii, z Francji, z Moissac, z Nantes, Amand Belg, apostoł Flandrii, apostoł Belgów)

(584–676 lub 679)

6 lutegoŚw. Amand z Maastricht, którego znamy dziś pod wieloma wezwaniami, urodził się w 584 r. w Poitou w Gaskonii we Francji w rodzinie szlacheckiej.

Postanowił zostać zakonnikiem, chociaż rodzina się temu sprzeciwiała. Wstąpił do zakonu w Oye, niedaleko La Rochelle. Ojciec próbował przekonać go do powrotu do domu, a nawet próbował go porwać, ale Amand uciekł w okolice Tours, po czym na 15 lat został pustelnikiem w Bourges. W 629 otrzymał święcenia biskupie, jednak nie otrzymał diecezji, co umożliwiło mu późniejszą pracę wędrownego misjonarza.

Po okresie pustelniczym w r. 636 odbył podróż do Rzymu, podczas której powziął przeświadczenie, że Bóg wzywa go do pracy misjonarza. Papież Honoriusz I ustanowił go biskupem misyjnym z zadaniem ewangelizacji Galii. Tak też postąpił. Zaczął nauczać początkowo na północy Francji, potem w okolicach Gandawy we Flandrii, ale na skutek niepokojów musiał opuścić tę okolicę. Wówczas podjął pracę misyjną w Tyrolu i Karyntii, chciał też swoją pracą objąć okolice Antwerpii we Flandrii i wyspy u ujścia Skaldy, chociaż nie odnotował tam sukcesów. Na terenie Flandrii założył wiele klasztorów, które poświęcił św. Piotrowi. Między innymi pomógł św. Gertrudzie z Nivelles w założeniu jej klasztoru.

Św. Amand utrzymywał stosunki z władcami frankońskimi, szczególnie z królem Austrazji Dagobertem I. któremu w 630 r. odbył syna Sigeberta II. Być może Dagobert dostarczał mu środków na wykup niewolników, których potem ewangelizował.

Około roku 646 Amand otrzymał diecezję Tongres, przeniesioną wówczas do Maastricht, Nie czuł się tam dobrze, uważał, że ludność jest niepojętna, a obyczaje kleru nie do przyjęcia, dlatego szybko z niej zrezygnował i mimo perswazji papieża Marcina I już w 649 r. podjął z powrotem wędrowną działalność misyjną. Pracował w kraju Basków, potem znowu wybrał się do Rzymu. Po powrocie, niemłody już biskup osiadł we Flandrii, w założonym przez siebie klasztorze w Elno (Elnone, późniejsze Saint-Amand niedaleko Tournai), gdzie został opatem.. Klasztor ten stał się ośrodkiem apostołowania i rozwoju chrześcijaństwa.

W 674 lub 675 r. podyktował swój testament, który zachował się do dziś. Zmarł 6 lutego 679 (lub 676) roku. Szybko został otoczony kultem, a Flandria uznała go za swojego patrona. Kult ten rozszerzał się; ślady jego znaleziono nawet na Śląsku.

Św. Amand z Maastricht jest patronem piwowarów, karczmarzy, barmanów, producentów chmielu, winogron, win i octu, hotelarzy, handlarzy farmaceutów i harcerzy, jest proszony o ochronę przeciwko gorączce, reumatyzmowi, paraliżowi, chorobom skóry, problemom ze wzrokiem i chorobom bydła.

Wspomnienie Amanda z Maastricht obchodzone jest 6 lutego; w niektórych kalendarzach 26 października – ponieważ jest mylony ze św. Amandem z Wormacji lub św. Amandem ze Strasburga.

Imię Amand pochodzi od łacińskiego słowa amare – „kochać”. Amand to ten, który „powinien być kochany”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies