Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Aleksy U Se-yŏng

(1845–11.03.1866)

20 września
11 marcaŚw. Aleksy U Se-yŏng urodził się w 1845 r. w Sŏhŭng (w dawnej prowincji Hwanghae) w Korei jako trzeci syn w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Otrzymał razem z braćmi systematyczne wykształcenie. Był bardzo inteligentny i stał się gotowy do egzaminu rządowego już w wieku 16 lat.

W Tm czasie zetknął się z katolickim katechetą, od którego poznał religię i sam zapragnął zostać katolikiem, ale ojciec stanowczo się temu sprzeciwił. Z tego powodu Aleksy uciekł z domu i trafił do wioski, w której przebywał biskup św. Szymon Berneux, który osobiście go ochrzcił w 1863 r. Potem Aleksy wrócił do domu, ale był źle traktowany przez rodzinę.

Jakiś czas potem Aleksy poprosił ojca, żeby mógł żyć samodzielnie. Ojciec zgodził się i Aleksy przeprowadził się do Seulu z katechetą Markiem Chong, modląc się o nawrócenie rodziny. Przetłumaczył na język koreański książki z katechizmem i ułożył 12 ważnych modlitw.

Po pewnym czasie modlitwy Aleksego odniosły skutek. Ojciec jego zapragnął poznać religię katolicką. Aleksy wrócił do domu, żeby nauczać rodzinę i w rezultacie cała rodzina i sąsiedzi w liczbie dwudziestu osób przyjęła chrzest, ale ponieważ nie było to dobrze widziane w Korei, musieli opuścić Sŏhŭng i przenieśli się do Nonjae w Phenianie.

Aleksy został aresztowany w 1866 r. Podczas tortur złamał się i wyrzekł się religii, wskutek czego został zwolniony z więzienia, ale natychmiast tego pożałował i rozpoczął pokutę. Spalił cały swój majątek i udał się do więzienia do biskupa św. Szymona Berneux, aby wyspowiadać się. Po otrzymaniu rozgrzeszenia Aleksy został ponownie aresztowany i tym razem odważnie zniósł tortury i nie zaparł się wiary.

Został skazany na śmierć i ścięty 11 marca 1866 r. w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą w Seulu razem ze św. Markiem Chŏng Ŭi-bae.

Został beatyfikowany, z grupą 23 innych męczenników 6 października 1968 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany z grupą 102 męczenników koreańskich 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie św. Aleksego U Se-yŏng przypada 20 września i 11 marca.

Imię Aleksy pochodzi od greckiego słowa elekso – „bronię”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies