Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Agata Yi So-sa

(1784–24.05.1839)

20 września
24 majaŚw. Agata Yi So-sa jest jedną z grupy 103 męczenników koreańskich. Była jedną z dwojga pierwszych aresztowanych w fali prześladowań 1839 r., razem ze swoim bratem św. Piotrem Yi Ho-yŏng.

Urodziła się w 1784 r. w Kuwul niedaleko Inch'ŏn w Korei. Ojciec jej nie był katolikiem, a matka była wprawdzie katechumenką, ale słabo rozumiała katechizm. Miała 17 lat, kiedy wydano ją za mąż. Nie miała dzieci. Dwa lata później urodził się jej młodszy brat, św. Piotr Yi Ho-yŏng, który w sensie uczuciowym zastąpił jej brak własnych dzieci. Rok później, zaledwie po trzech latach bezdzietnego małżeństwa, zmarł mąż Agaty, która opuściła wtedy dom niekatolickich jego rodziców i wróciła do własnych rodziców. Po niedługiej śmierci ojca rodzina zaczęła żyć w biedzie. Przeprowadzili się do Seulu, ale nic to nie pomogło, nadal żyli w skrajnej biedzie. Sytuacja poprawiła się nieco dopiero wtedy, kiedy młodszy brat zaczął pracować.

Agata była dobrze wychowana, ciepła i serdeczna i zawsze wnosiła do domu światło i radość. W młodości, mimo że matka była katechumenką, Agata nie otrzymała wychowania religijnego. Kiedy po wyjściu za mąż nie miała własnych dzieci, zaczęła odczuwać pustkę w sercu i szukała sposobu, żeby ją jakoś zapełnić. Kiedy zmarł jej mąż, Agata zaczęła obawiać się przyszłości. Czuła potrzebę odkrycia wartości i stabilności w życiu. Negatywne odczucia podsyciła jeszcze niedługo potem śmierć ojca. Kiedy po śmierci męża powróciła do rodzinnego domu, zrobiła to po to, aby powrócić do źródła wiary, a także dlatego, że czuła się odpowiedzialna za młodszego brata. Była bardzo wdzięczna matce za to, że ochrzciła męża tuż przed śmiercią.

Niedługo po śmierci ojca skromne dziedzictwo, które pozostawił, rozeszło się. Agata była zmuszona zająć się szyciem, żeby jakoś utrzymać rodzinę. Trudności, jakie musiała znosić, były nie do opisania. Jednak nigdy nie opuścił jej spokój i uśmiech, którym podtrzymywała na duchu bliskich. Niemożliwym jest opisać wszystkie jej piękne słowa i czyny. Była skromna i uprzejma, więc wszyscy podziwiali ją za piękno jej postępowania. Zaczęła studiować doktrynę katolicką i przy okazji uczyła jej młodszego brata. Pogodzili się z biedą i żyli razem w miłości Boga, przestrzegając przykazań. Pielęgnowali w sercach przykład męczenników z prześladowań w 1801 roku i ich wieczne zwycięstwo przez śmierć. Inni katolicy traktowali ich jako przykład rodziny katolickiej.

Św. Agata Yi So-sa została aresztowana w lutym 1835 r. razem z młodszym bratem, po czym osadzono ich w więzieniu. Przy przesłuchiwaniu byli torturowani, aby zmusić ich do wyrzeczenia się wiary i podania nazwisk innych katolików. Agata odpowiedziała: „Bóg jest naszym Ojcem i nie możemy Go zdradzić. Jeśli podalibyśmy nazwiska innych wiernych, spotkałoby ich to samo, co nas, więc nie możemy tego zrobić”. Komisarz nakazał dalsze tortury. Forma tortur pochodziła z roku 1732, ale została przywrócona zwłaszcza dla przesłuchań katolików. Agata była bita tak, że aż jej ciało zwisało luźno, a kości jej nóg były boleśnie poskręcane, ale nie zaparła się wiary. Skoro nie zaparła się Boga i wiary, oprawcy rozebrali ją, zawiesili z ramionami związanymi za plecami i bili ją pałkami po całym ciele. Kilka dni później znowu bito ją pałkami tak, że całe jej ciało stało się jedną krwawą masą. Jedynymi słowami, jakie usłyszał od niej przesłuchujący, były: „Nie mogę zdradzić Kościoła”. Komisarz, zdając sobie sprawę, że nie uda mu się zmusić Agaty do wyrzeczenia się wiary, przekazał ją i jej brata do sądu, który wydał wyrok śmierci. Agata i Piotr spędzili następne cztery lata w więzieniu, ponieważ wyrok nie został zatwierdzony przez króla. Dopiero sześć miesięcy po śmierci św. Piotra Yi Ho-yŏng przyszedł od króla rozkaz, żeby dokonać stracenia więźniów.

24 maja 1839 r. św. Agata Yi So-sa została wyprowadzona za bramy więzienia na miejsce straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 8 innymi katolikami (Magdaleną Kim Őb-i, Anną Pak A-gi, Agatą Kim A-gi, Augustynem Yi Kwang-hŏn, Barbarą Han A-gi, Łucją Pak Hŭi-sun, Damianem Nam Myŏng-hyŏg i Piotrem Kwŏn Tŭg-in), gdzie wszyscy zostali ścięci. Mówi się, że Agata tuż przed wykonaniem egzekucji przeżegnała się podniosłym tonem.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Agaty Yi So-sa przypada 20 września i 24 maja.

Imię Agata pochodzi od greckiego słowa agathos – „dobry, dobrze urodzony, szlachetny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies