Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Agata Yi Kan-nan

(1813–20.09.1846)

20 wrześniaŚw. Agata Yi Kan-nan urodziła się w 1813 r. w rodzinie pogańskiej. Wyszła za mąż w wieku 18 lat, ale po dwóch latach mąż jej zmarł. Krewni Agaty zapoznali ją z wiarą katolicką i Agata zaczęła poznawać religię i uczyć się. Razem z nią poznawali religię jej matka i brat, razem z którymi Agata została ochrzczona przez chińskiego księdza Pacyfika Yu. Bardzo to oburzyło ojca Agaty, który z tego powodu odesłał żonę i syna do prowincji Gyeongsang, a Agatę do domu jej zmarłego męża. Tam przyjęto ją miło. Członkowie rodziny cieszyli się, że ich szwagierka została katoliczką.

Agata ciężko pracowała i po uzbieraniu odpowiedniej kwoty kupiła sobie dom i zamieszkała tam z przyjaciółmi. Była bardzo pobożna i często pościła. Katolicy podziwiali ją i mówili, że jest jasna jak lustro i czysta jak śnieg.

Została aresztowana 10 lipca 1846 r. razem ze św. Teresą Kim Im-i, św. Katarzyną Chŏng Ch’ŏr-yŏm i św. Zuzanną U Sur-im w domu św. Karola Hyŏn Sŏng-mun. Mimo wielokrotnych tortur pozostała wierna swojej wierze. Zmarła w więzieniu 20 września 1846 r. uduszona lub pobita na śmierć.

Została razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie św. Agaty Yi Kan-nan przypada 20 września.

Imię Agata pochodzi od greckiego słowa agathos – „dobry, dobrze urodzony, szlachetny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies