Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Agata Kwŏn Chin-i

(1819–31.01.1840)

20 września
31 styczniaŚw. Agata Kwŏn Chin-i jest jedną z grupy 103 męczenników koreańskich. Urodziła się w 1819 r. w Seulu w Korei. Była córką urzędnika państwowego Kwŏna i jego żony św. Magdaleny Han Yŏng-i. Wyszła za mąż bardzo wcześnie – wieku 12 lub 13 lat, jednak nie zamieszkała z mężem, ponieważ był on zbyt biedny, żeby ją utrzymać. Przeprowadzono jedynie ceremonię małżeństwa. Agata zamieszkała u jednego z krewnych.

Kiedy do Korei przybył chiński ksiądz o. Pacyfik Yu Pang-che, Agata pracowała dla niego jako gospodyni. Powiedziała księdzu, że chce zachować cnotę dziewictwa i prosiła go, żeby unieważnił jej małżeństwo. Jednak wkrótce potem zaczęły się szerzyć plotki o ich związku, które wyrządziły wiele szkody Kościołowi. Z tego powodu, gdy do Korei przybył francuski misjonarz o. Maubant, o. Yu został odesłany do Chin. Wyjaśnił też Agacie, że jej zachowanie przyczyniło się do powstania tych plotek. Agata zdała sobie sprawę, jak poważny problem stworzyły jej nieświadome działania. Była bardzo skruszona i postanowiła to nadrobić ofiarując siebie Bogu jako męczennicę.

Agata została aresztowana razem z Agatą Yi Kyŏng-i 17 lipca 1839 roku. Obie zostały wniesione do prywatnego domu pod nadzorem strażnika. Z pomocą policjantów udało im się jednak uciec, po czym ukryły się w katolickim domu w Seulu. Ale służąca, która została aresztowana pierwsza, zdradziła władzom, gdzie się ukrywają i zostały ponownie aresztowane. Przeszły wiele ciężkich tortur, które miały odwieść je od wiary.

Agata spotkała w więzieniu matkę. Przeprowadzały tam swoje ostatnie rozmowy, czekając na wieczne szczęście w niebie.

Agata wysłała też list do jednej ze swoich przyjaciółek. List pełen był wyznań żarliwej miłości i posłuszeństwa woli Bożej. Ta młoda Koreanka ofiarowała Bogu więcej łez i bardziej pachnących niż perfumy Marii Magdaleny w czaszach Jezusa.

Według rządowych dokumentów 21-letnia Agata została wysłana do miejsca zwanego Tangkogae pobliżu Seulu i tam ścięta 31stycznia 1840 r. w towarzystwie pięciu innych katolików (Augustyna Pak Chong-wŏn, Piotra Hong Pyŏng-ju, Magdaleny Son Sŏ-byok, Agaty Yi Kyŏng-i i Marii Yi In-dŏk).

Została razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie św. Agaty Kwŏn Chin-i przypada 20 września i 31 stycznia.

Imię Agata pochodzi od greckiego słowa agathos – „dobry, dobrze urodzony, szlachetny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies