Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Agata Kim A-gi

(1787–24.05.1839)

20 września
24 majaŚw. Agata Kim A-gi była jedną ze 103 męczenników koreańskich. Urodziła się w 1787 r. w Seulu, w rodzinie nie mającej żadnych związków z chrześcijaństwem. Wyszła za mąż za człowieka równie niezainteresowanego katolicyzmem jak i ona. Obydwoje byli przywiązani do konfucjanizmu.

W tym czasie religia katolicka była uważana w Korei za herezję. Wybuch prześladowań był tylko kwestią czasu, szczególnie po fali prześladować z 1801 r. Pewnego dnia Agatę i jej męża odwiedziła jej starsza siostra, kobieta pobożna, która zainteresowała Agatę wiarą katolicką. Agata od razu, po pierwszej rozmowie, doświadczyła wielkiej tęsknoty. Siostra zaczęła ją uczyć i wiara Agaty rosła. Postanowiła chętnie cierpieć z powodu wszystkich trudności, jakie miałyby jej się zdarzyć w życiu i zawsze postępować tylko zgodnie z nauczaniem Bożym.

Agata zaczęła poznawać Boga późno, jednak postępowała szybko w wierze i w zapale. Miała jednak pewien mały problem – nie mogła wyuczyć się modlitw porannej i wieczornej. Mimo wielkiej pracy nie udawało jej się to i w końcu stała się znana jako kobieta, która umie tylko powiedzieć „Jezus, Maryja”.

Św. Agata Kim A-gi została aresztowana we wrześniu 1836 r., być może tego samego dnia co Magdalena Kim Ŏb-i i Barbara Han A-gi. Nie wiadomo, czy Agata Kim A-gi została aresztowana razem z nimi, czy we własnym domu, jednak wszystkie trzy trafiły do więzienia tego samego dnia. Agata, z powodu trudności w nauczeniu się modlitwy, nie była jeszcze ochrzczona. Została pierwszą osobą ochrzczoną w więzieniu podczas prześladowań.

Podczas tortur dzielnie obstawała przy swojej wierze:

„Czy to prawda, że należysz do Kościoła katolickiego?”

„Ja nic nie wiem, ale Jezus i Maryja”.

„Jeśli mogłabyś uratować życie przez odrzucenie Jezusa i Maryi, nie odrzucisz ich?”

„Wolałabym umrzeć, niż ich odrzucić”.

I mimo tortur nie dała się przekonać do zmiany zdania. Widząc to, komisarz przeniósł ją do więzienia. Inni katolicy widząc Agatę, radośnie ją powitali. „Nadchodzi Agata, która nic nie wie, ale Jezus i Maryja” – mówili, gratulując jej odwagi.

Chrzest w więzieniu dał Agacie nowe siły, do zniesienia strasznych tortur i kary śmierci.

15 maja 1839 r. został na św. Agatę Kim A-gi wydany wyrok śmierci, który wykonano 24 maja przez ścięcie na miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 8 innymi katolikami (Magdaleną Kim Ŏb-i, Anną Pak A-gi, Agatą Yi So-sa, Augustynem Yi Kwang-hŏn, Barbarą Han A-gi, Łucją Pak Hŭi-sun, Damianem Nam Myŏng-hyŏg i Piotrem Kwŏn Tŭg-in).

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Agaty Kim A-gi przypada 20 września i 24 maja.

Imię Agata pochodzi od greckiego słowa agathos – „dobry, dobrze urodzony, szlachetny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies