Adam i Ewa |
24 grudnia |
Adam i Ewa nasi pierwsi rodzice zostali stworzeni jako najdoskonalsze stworzenia na Ziemi (opisuje to Pismo Święte w Księdze Rodzaju). Byli bezgrzeszni, mieszkali w Raju i oglądali Boga twarzą w twarz. Dali początek rodzajowi ludzkiemu. Chociaż potem zgrzeszyli, skorzystali jednak z owoców wysłużonych przez mękę Chrystusa.
Chociaż więc nie byli nigdy kanonizowani, ale zwyczajowo traktuje się ich jak świętych (tak jak niektóre inne postacie występujące na kartach Pisma Świętego). Nadanie dziecku imienia Adama lub Ewy jest więc jakby nadaniem im imion świętych.
Adam i Ewa są patronami krawców i ogrodników.
Adam po hebrajsku znaczy „człowiek”, chociaż niektórzy uważają, że raczej w liczbie mnogiej: „ludzie”. Dawniej sądzono także, iż Adam pierwotnie oznaczało „czerwony”, gdyż Bóg miał go ulepić z czerwonej gliny. Inne hipotezy mówią, że imię Adam powstało z sumeryjskiego ada-mu – „mój ojciec” lub z akadyjskiego ad-mu, co oznacza „zbudowany, zrodzony” albo „dziecko”. Najwięcej jednak zwolenników ma przypuszczenie, że powstało z hebrajskiego adhamah – „ziemia”” mogło więc pierwotnie oznaczać rolnika.
Imię Ewa (po hebrajsku Chawwa – „dawać życie”) pochodzi od hebrajskiego słowa chaj oznaczającego „żyjący”.
© 20002021 barbara Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Strona nie zawiera cookies