Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Abel z Reims (ze Szkocji, z Lobbes)

(zm. 751)

5 sierpniaŚw. Abel z Reims urodził się pod koniec VII w. na Wyspach Brytyjskich, prawdopodobnie w Irlandii lub w Szkocji. Wyruszył na misję do Niemiec razem ze św. Bonifacym Winfrydem. Zawędrował jednak do Francji, gdzie zaofiarował się pracować dla Pépin d'Hérisal. Ten wysłał ich do ewangelizacji Fryzji.

Misja św. Abla osiągnęła takie powodzenie, że w roku 744, za wstawiennictwem św. Bonifacego Winfryda i z poparciem króla Pepina Małego, został przez papieża Zachariasza mianowany biskupem w Reims we Francji, które od śmierci św. Rigoberta było zajęte przez samozwańczego biskupa Milona z Trewiru. Nie zdołał jednak objąć urzędu, ponieważ miasto zostało zajęte przez siły wspierające Milona.

Skoro nie udało mu się objąć urzędu, postanowił opuścić swoją archidiecezję i udać się na emeryturę do opactwa benedyktyńskiego w Lobbes (Belgia). Pod koniec życia został mianowany opatem tego zgromadzenia.

Osiadł jako mnich benedyktyński w opactwie Lobbes (dziś Hainaut) w Belgii, potem został tam wybrany opatem.

Zmarł w Lobbes w 751 r. z przyczyn naturalnych. W 1409 r. jego relikwie przeniesiono do Binche, gdzie otoczony jest kultem.

Abel to imię męskie wywodzące się z hebrajskiego abhal – „mgła, dym, tchnienie”. Mogło jednak wiązać się z akadyjskim aplu/ibil lub asyryjskim ahbla/ablu – „syn rodzony”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies