Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii

(zm. 1936)
45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii to grupa męczenników beatyfikowanych razem 1 października 1995 r. przez Jana Pawła II.

Do grupy tych męczenników należą:

• męczennicy z kapłańskiego Stowarzyszenia Robotników Diecezjalnych (dziewięć osób) – wspominani 23 lipca,

męczennicy z zakonu pijarów (trzynaście osób) – wspominani 22 września,

• męczennicy ze zgromadzenia szkół chrześcijańskich (siedemnaście osób) – wspominani 20 listopada,

• męczennicy z Towarzystwa Maryi (trzy osoby) – wspominani 18 września,

• bł. Anzelm Polanco Fontecha i bł. Filip Ripoll Morata – wspominani 7 lutego,

• bł. Wincenty Vilar David – wspominany 14 lutego.


17 lipca 1936 r. generał Francisco Franco poprowadził przeprowadzony przez część sił zbrojnych Hiszpanii zamach stanu przeciwko wybranemu w wyborach 16 lutego 1936 r. komunistycznemu rządowi Republiki Hiszpańskiej. Przy współpracy nazistowskich Niemiec i faszystowskich Włoch rebelianci szybko opanowali większość Hiszpanii i rozpoczęli wojnę domową, która zakończona została 1 kwietnia 1939 r. podpisaniem zwycięstwa generała Franco.

Wojna ta obejmowała walkę klas, konfrontację przeciwstawnych nacjonalizmów, walkę między dyktaturą wojskową a demokracją republikańską, między liberałami, republikanami, socjalistami, Baskami, Katalończykami, komunistami i anarchistami z jednej strony a opozycją prawicową (nacjonalistami, faszystami, monarchistami i konserwatystami) z drugiej. Ofiarą tej walki stał się także Kościół.

Nie miejsce tu na opisywanie polityki, która była przyczyną tej wojny. Istotne jest, że doszło w tym czasie do ludobójstwa, w którym istotną częścią byli także duchowni hiszpańscy i wielu świeckich katolików. W wyniku tej wojny śmierć poniosło 12 biskupów, 4194 księży, 2365 zakonników, 283 zakonnice i kilkadziesiąt tysięcy mocno związanych z Kościołem świeckich. Zniszczono ponad 2 tys. świątyń, wiele klasztorów, domów zakonnych, szkół prowadzonych przez duchownych. Prześladowania dotknęły też protestantów, których też uznano za wrogów rewolucji.

Tzw. grupa 45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii jest tylko jedną z grup męczenników tej wojny, wyróżnioną przez to, że byli razem beatyfikowani. Inne grupy to: 122 męczenników wojny domowej w Hiszpanii, 498 błogosławionych męczenników hiszpańskich, 26 Męczenników ze Zgromadzenia Pasjonistów, 9 Męczenników z Almerii, Józef Aparicio Sanz i 232 towarzyszy i wiele innych.

Historyk Hugh Thomas tak skomentował tę hekatombę katolików: „Nigdy w historii Europy, a może nawet i świata, nie widziano tak ucieleśnionej nienawiści do religii i jej wyznawców”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies