błogosławiony Marian Szkot (Muirdach, Marian z Ratyzbony) (1020–9.02.1088) |
9 lutego |
Bł. Marian urodził się ok. 1020 r. w Donegal w Irlandii jako Muirdach MacRobertaigh jego imię zostało przetłumaczone na łacinę Marianus. Znany jest także jako bł. Marian z Ratyzbony lub Murdoch MacGroarty.
W 1067 roku Marian wybrał się na pielgrzymkę do Rzymu, ale nigdy tam nie dotarł. W drodze zatrzymał się w Bawarii i wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru Michelsberg koło Bambergu. Około 1070 r. udał się do Ratyzbony, gdzie pięć lat później założył klasztor Weih-St-Peter i opactwo St. Jacob, gdzie służył jako pierwszy opat. Ten dom stał się zaczątkiem zgromadzenia dwunastu klasztorów w południowych Niemczech, zakładanych przez świętych ludzi z Wysp Brytyjskich. Bł. Marian wydał zarządzenie, żeby każdy wolny czas spędzać na kopiowaniu manuskryptów zawierających Biblię. Zasłynął jako doskonały kaligraf; wiele jego dzieł przetrwało do dziś.
Legenda mówi, że pewnego razu kobieta przygotowująca lampy dla bł. Mariana zaspała. Obudziła więc inną kobietę, żeby jej pomogła i razem weszły do celi Mariana. Błogosławiony siedział bez lampy czy świecy: prawą ręką pisał, a lewą trzymał w powietrzu. Z ręki tej biło światło, oświetlając pracę.
Bł. Marian zmarł w Ratyzbonie 9 lutego 1088 r. Został pochowany w St. Jacob. Jego wspomnienie obchodzone jest 9 lutego, a w niektórych diecezjach 24 kwietnia, albo 17 kwietnia, albo 4 lipca; w Ratyzbonie obchodzi się je 16 lutego.
Imię Marian wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Powstało z łacińskiego przydomka Marianus, który oznaczał „należący do Mariusa, do rodu Mariuszów”.
© 20002021 barbara Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Strona nie zawiera cookies