Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiona Ida z Nivelles (z Rameige)

(1197/1199–11.12.1231)

12 grudniaBł. Ida z Nivelles (z Rameige) urodziła się około 1197 lub 1199 r. w Nijvel (Nivelles) w Brabancji Walońskiej (dzisiejsza Belgia). Była córką ubogiego kupca. Kiedy ojciec chciał wydać ją za mąż, 16-letnia Ida nie chciała się zgodzić, ponieważ pragnęła zostać zakonnicą. Uciekła z domu i schroniła się w niedalekim zgromadzeniu beginek.

Około 1213 r., niedługo po swojej ucieczce z domu, Ida została oblatką w klasztorze cystersek w Kerkom, przeniesionym niedługo potem do Rameige w Brabancji. Tam w 1216 r. złożyła śluby zakonne. Wiodła spokojne zakonne życie, dalekie od świeckiego świata.

Bł. Ida z Nivelles w życiu zakonnym doznawała mistycznych objawień. Trzy lata po obłóczynach zachorowała i prawdopodobnie wtedy zaczęły się jej objawienia. Niedługo potem cudownie wyzdrowiała, ale już do końca wiodła życie mistyczne i wizjonerskie. Już za życia zasłynęła cudami, misją jej była też modlitwa za cierpiące dusze w czyśćcu.

Zmarła 11 grudnia 1231 r. Jest opiekunką dusz czyśćcowych.

Ida jest imieniem pochodzenia germańskiego i oznacza „praca, czyn”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies