Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Wiktor I papież

(zm. 199)

28 lipcaŚw. Wiktor był 14. z kolei papieżem.

Pochodził z cesarsko-rzymskiej Afryki lub z południowej Italii. Pontyfikat jego trwał od 189 do 199 r.

Wiktor I był pierwszym papieżem, który miał kontakt z dworem cesarskim – kontaktem tym była Marcja, chrześcijanka, metresa cesarza Kommodusa. Dzięki temu kontaktowi udało się uwolnić wielu chrześcijan skazanych na pracę w kopalniach Sardynii, a między nimi także przyszłego papieża Kaliksta I.

W czasach Wiktora wzrósł bardzo autorytet papieża ze względu na ustalenie sukcesji apostolskiej, którego dokonał Ireneusz, biskup Lugdunum (Lyonu), ustalając imienną listę biskupów rzymskich aż od Piotra apostoła.

W tych czasach w liturgii coraz częściej stosowano język łaciński, który wypierał grekę. Był to sposób przeciwstawienia się hellenizacji i orientalizacji Kościoła. Postępowała latynizacja Kościoła. Jednym z jej przejawów był spór o datę Wielkanocy: na wschodzie świętowano ten dzień zgodnie z datą żydowskiej Paschy, natomiast na Zachodzie obchodzono ją w niedzielę wypadającą po 14. dniu Paschy. Spór ten, choć dotyczył niezbyt istotnej kwestii, był na tyle poważny, że wywołał rozłam Kościele. Wiktor zwołał synody w tej sprawie, które poparły jego opinię. Nie zgodzili się z nią biskupi z Azji Mniejszej, kierowani przez biskupa Efezu, Polikratesa, w związku z czym Wiktor wykluczył te gminy z Kościoła. Tę groźną sytuację załagodził dopiero Ireneusz z Lyonu.

Wiktor występował też przeciw herezjom: gnozie i monarchianizmowi, błędnej nauce na temat tajemnicy Trójcy Przenajświętszej. Ekskomunikował Teodota, który był adopcjonistą, to znaczy uznawał Jezusa z człowieka wybranego, czyli adoptowanego przez Boga w sposób szczególny.

Papież ten postanowił, że w nagłych i specjalnych wypadkach można do chrztu używać zwykłej, a nie święconej wody.

Na temat śmierci papieża Wiktora I nie zachowały się żadne dokumenty, jednak zawsze był wspominany jako męczennik.

Imię Wiktor (victor) po łacinie oznacza „zwycięzca”.© 2000–2020 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies