Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Soter papież

(zm. ok. 174)

22 kwietniaŚwięty Soter to dwunasty z kolei papież.

Urodził się w Fundii w Kampanii we Włoszech jako syn Konkordiusza. Nie wiadomo nic o jego życiu przed wyborem na papieża, który nastąpił w 166 r.

Za pontyfikatu św. Sotera zakazano ludziom niemającym święceń dotykania obrusów i palenia kadzideł podczas nabożeństw. Ustalono, że małżeństwo jest sakramentem tylko wtedy, kiedy zostało pobłogosławione przez kapłana. Za jego czasów wybuchł spór między kościołami wschodnim i zachodnim o datę obchodzenia Wielkanocy, zapoczątkowano też uroczyste obchodzenie Wielkanocy w Rzymie. Podkreślał, że Kościół rzymski jest pełen miłosierdzia i troski o inne kościoły, chociaż działa tylko w katakumbach. Znany był z troski o potrzebujących i pomagania im w potrzebie.

Tradycja mówi, że papież Soter był męczennikiem, ale nie zachowały się na to żadne dowody. Być może był skazany na pracę w kamieniołomach i tam zmarł . około 174 roku. Został pochowany w katakumbach Kaliksta w Rzymie.

Imię Soter pochodzi z języka greckiego: soter – „zbawiciel”.

Modlitwa do św. Sotera

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wybrałeś świętego Sotera, aby przewodził całemu Kościołowi oraz budował go słowem i przykładem, za jego wstawiennictwem strzeż i kieruj na drogę zbawienia wiecznego pasterzy Kościoła razem z ludem im powierzonym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.© 2000–2020 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies