Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Stary Testament
Pieśń nad Pieśniami


Pieśń nad Pieśniami jest jedyną księgą, która nie zawiera żadnej myśli religijnej, nie mówi o Bogu ani o narodzie wybranym – jest poematem lirycznym o tematyce miłosnej. Jednak ta miłosna tematyka, którą należy rozumieć alegorycznie, odnosi się do Boga i narodu wybranego oraz nawrócenia i powrotu narodu-oblubienicy do łaski. Czas jej powstania określa się na po niewoli babilońskiej, ale przed połową IV w. p.n.e. Autorstwo Salomona, wymienione w tytule, uważa się za fikcję literacką.

Ponieważ Pieśń nad Pieśniami jest poematem – jest kolejną księgą, które nie da się tak po prostu streścić. Dlatego opiszę ją nieco inaczej.


Poemat brzmi pełną wdzięku pieśnią odśpiewywaną na cześć miłości. Zachwyca rytm i harmonia tej pieśni. Poniższe przykłady przybliżą trochę całe jej piękno.

Już pierwszy rozdział pokazuje, że pieśń jest dialogiem dwojga zakochanych w sobie ludzi. Ukazuje, jak bardzo są sobą zauroczeni: „O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja, jak piękna, oczy twe jak gołębice! Zaiste piękny jesteś, miły mój, o jakże uroczy! Łoże nasze z zieleni” (Pnp 1, 15–16).

Ona zachwyca się swoim ukochanym. „Ukochany mój! Oto on! Oto nadchodzi! Biegnie przez góry, skacze po pagórkach. Umiłowany mój podobny do gazeli, do młodego jelenia” (Pnp 2, 8–9).

On nie pozostaje obojętny. „Gołąbko ma, [ukryta] w zagłębieniach skały, w szczelinach przepaści, ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć swój głos! Bo słodki jest głos twój i twarz pełna wdzięku” (Pnp 2, 14).

O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja, jakże piękna! Oczy twe jak gołębice za twoją zasłoną. Włosy twe jak stado kóz falujące na górach Gileadu” (Pnp 4, 1).

Powstań, wietrze północny, nadleć, wietrze z południa, wiej poprzez ogród mój, niech popłyną jego wonności! Niech wejdzie miły mój do swego ogrodu i spożywa jego najlepsze owoce!” (Pnp 4, 16).

Zresztą: cóż mówić więcej? Poezja. To trzeba przeczytać!© 2000–2020 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies