Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Mukasa Kiriwawanvu

(1861/1866–3.06.1886)

3 czerwcaUrodził się w Nakasawula w hrabstwie Nyagge w klanie Ndiga w plemieniu Muganda. Był wielkim zapaśnikiem, potężnym, długonogim jak jego ojciec, również zapaśnik, któremu udało się pokonać króla Mutesę, silnego przeciwnika, w przyjacielskiej walce. Kiedy trafił na dwór królewski, został paziem. Jego zadaniem było podawanie na królewskim stole i królewskim gościom. Król zapraszał na obiad niewielu gości, ale był zwyczaj, że wszyscy, którzy oczekiwali na audiencję, otrzymywali posiłek i w tym pomagał Mukasa. Często podawał jedzenie ks. Lourdelowi i innym misjonarzom, kiedy przybywali do króla. Poczęstunek ten składał się ze złocistożółtego matooke (banany owinięte w liście, ugotowane na parze i utłuczone), mięsa wołowego lub koziego, soli i wina bananowego.

Kiedy Mukasa nawrócił się, był bardzo zagorzałym chrześcijaninem. Denerwował się jednak, kiedy koledzy go przezywali. Pewnego dnia, podczas rąbania drewna, Giyavira nazwał go długonogim, wtedy Mukasa rzucił się na niego i zranił go w brzuch kawałkiem drewna. Chłopiec poskarżył się królowi, który akurat był w pobliżu, a ten nakazał zamknąć Mukasę w swoim prywatnym więzieniu. Kiedy Gyavira zobaczył, jak skończyła się ta przygoda, był przerażony. Całym sercem wybaczył Mukasie i prosił króla o jego uwolnienie. Niestety, król zdania nie zmienił. Ponieważ więzienie odizolowało go od innych katolików, Mukasa nie został ochrzczony; prawdopodobnie w więzieniu w Namugongo nie było już takiej możliwości.

Kiedy 26 maja 1886 r. chrześcijanie zostali skazani na śmierć i wysłani do więzienia w Namugongo, kat przypomniał sobie o jeszcze jednym katoliku, zamkniętym w prywatnym więzieniu króla, i dołączył go do grupy więźniów. W Namugongo jeszcze przez tydzień byli zmuszani torturami do wyrzeczenia się wiary. Mukasa nie uląkł się i 3 czerwca 1886 r. razem z towarzyszami został owinięty trzcinowymi matami, ułożony na stosie i spalony żywcem.

Kiedy kat zabierał go z więzienia, Mukasa powiedział: „Jestem wdzięczny królowi, że mnie skazał. Pragnę umrzeć za swoją wiarę”.

Św. Mukasa Kiriwawanvu jest patronem hoteli, barów i restauracji.© 2000–2020 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies