Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Mikołaj Maria Alberga y Torres

(19.09.1830–10.07.1860)

10 lipcaBł. Mikołaj Alberga y Torres jest jednym z grupy męczenników z Damaszku.

Urodził się 10 września 1830 r. w Kordobie w Hiszpanii.

W 1855 r. wstąpił do zakonu franciszkanów w Prijego, które przygotowywało misjonarzy do pracy w Ziemi Świętej i w Maroku. Pragnął poświęcić życie nawracaniu niewiernych. Został wyświęcony na kapłana. Do Syrii przyjechał 1859 r., pełnił posługę w klasztorze w Damaszku.

10 lipca 1860 r. na klasztor napadli druzowie (grupa wyznaniowa wywodząca się z islamu), którzy próbowali zmusić braci do przyjęcia islamu. Przed śmiercią powiedział: „Tysiąc razy zniosę śmierć, ale nigdy nie zdradzę mojego Pana”. Został zastrzelony. Razem z nim zginęło siedmiu współbraci: Askaniusz Nicanore de Soria, Engelbert Michał Kolland, Franciszek Pinazo Peñalver, Jan Jakub Fernández y Fernández, Karmel Volta Banuls, Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez, Piotr Soler Mendez, i trzej bracia Kościoła maronickiego: Abd Al-Mu'ti Massabki, Franciszek Massabki i Rafael Massabki.

Beatyfikacji męczenników dokonał papież Pius XI 10 października 1926 r.

Mikołaj pochodzi z języka greckiego: nike – zwycięstwo i laos – lud.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies