Logo serwisu Biblia
 Strona główna 
 Stary Testament 
 Nowy Testament 
 Święci wg alfabetu 
 Święci wg dat 
 Papieże 
 Legendy o świętych 
 Patroni 
 Ciekawostki 

święta Matylda z Lappion

(zm. 06.1213)

11 lub 12 kwietnia Różności 
 Polecane strony 
 Mapa serwisu 
 Kontakt 

Nie wiadomo, kiedy urodziła się św. Matylda z Lappion. Informacje o jej życiu są nader skąpe. Miała być córką Aleksandra i córki króla Szkocji.

Miała 20 lat, kiedy wraz ze swoim młodszym bratem Aleksandrem przeniosła się na kontynent, gdzie zamieszkała w wiosce Lappion na północy Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Aisne. Aleksander wstąpił do klasztoru cystersów w niedalekim Foigny pod Laon.

Matylda zbudowała sobie w Lappion małą skromną chatkę, w której żyła jak najskromniej poświęcając życie pokucie i modlitwie. Modliła się tak wiele, że skóra na jej kolanach całkowicie stwardniała. Podczas modlitwy często wpadała w ekstazy.

Dziewięć lat przed śmiercią Matyldy przechodzili przez wioskę żołnierze szkoccy, którzy ją rozpoznali jako córkę szkockiego rodu królewskiego. Chciała wówczas uciekać, ale miejscowej ludności udało się ją zatrzymać.

Przy grobie Matyldy miały miejsce liczne cuda, co w oczach ludności potwierdziło jej świętość. Zaskakujące jest, że dziś ta święta jest zupełnie zapomniana w Lappion, gdzie spędziła prawie całe życie. Nie można potwierdzić prawdziwości relikwii.

Zmarła w czerwcu 1213 r. Do kalendarzy szkockich wpisywano ją pod dniem 11 lub 12 kwietnia.

Matylda (Mechtylda) to imię germańskie, oznaczające kobietę silną i odważną; pochodzi od słów meht – „moc, męstwo” i hilt – „walka”.
© 2000–2019 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies