Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2018 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


7 listopadabł. Łucja z Settefonti

Bł. Łucja z Settefonti urodziła się ok. 1050 r. w Bolonii we Włoszech. Wstąpiła powstałego w 1050 r. zakonu kamedułek w konwencie św. Krystyny. Mimo że wstąpiła do zgromadzenia w Settefonti (co oznacza siedem fontann) w diecezji bolońskiej kilkanaście lat po jego powstaniu, była uważana za współzałożycielkę tego klasztoru.

O życiu bł. Łucji przechowało się kilka legend. Jedna z nich mówi, że ksieni Łucja była kobietą dużej urody. Zobaczywszy ją zakochał się w niej hrabia Diatagora Fava, znany jako Rolando, żołnierz pobliskiego garnizonu wojskowego. Łucja jednak nie miała zamiaru opuszczać klasztoru. Codziennie rano Rolando przejeżdżał konno obok klasztoru, żeby zobaczyć ukochaną. Łucji jednak to się nie podobało, ponieważ wprowadzało zbyt dużo zamieszania w klasztorze.

W jej życie też wprowadzało to zamieszanie, ponieważ nie oparła się uczuciu do Rolando, dlatego modliła się, umartwiała i pościła coraz więcej i częściej. Wskutek tych umartwień ksieni Łucja zapadła na zdrowiu. Wtedy zdecydowała się na spotkanie z Rolando, na którym wprawdzie wyznała mu wzajemną miłość, ale też oznajmiła, że nie ma zamiaru łamać ślubów zakonnych. Prosiła Rolando, żeby pojechał na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej.

Niedługo po odjeździe Rolando Łucja umarła. On natomiast w Ziemi Świętej dostał się do niewoli. Przyśniło mu się, że przyszła do niego Łucja i powiedziała, że umarła. Rano Ronaldo został w cudowny sposób przeniesiony do grobu Łucji. Z oczu jego wytrysnęło tyle łez, że siedem fontann, które wyschły po śmierci Łucji, teraz napełniły się jego łzami.

Zmarła 7 listopada 1125 r. Pochowana została przy klasztorze, ale w 1573 r. relikwie przeniesiono do kościoła św. Andrzeja w Ozzano. Kult jej rozpoczął się zaraz po śmierci, jednak nie zaczęto od razu zapisywać dziejących się za jej przyczyną cudów. Pierwszy zapisany cud miał miejsce dopiero w roku 1508. Jej kult zatwierdził papież Pius VI w 1779 r.

Imię Łucja pochodzi od łacińskiego słowa lucius – „urodzony o świcie”.

...wróć