Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Karmel Volta Banuls

(1803–10.07.1860)

10 lipcaBł. Karmel Volta jest jednym z grupy męczenników z Damaszku.

Urodził się w 1803 r. w Real de Candia w Hiszpanii. Na chrzcie otrzymał imię Paskal. Jego rodzicami byli Józef Volta i Józefina Bamez, którzy dali mu chrześcijańskie wychowanie.

Miał 22 lata, kiedy wstąpił do zakonu franciszkanów. W roku 1829, po skończeniu studiów i zakończeniu formacji został wyświęcony na kapłana. Został mianowany kaznodzieją w klasztorze św. Błażeja de Segorbe.

W 1831 r. Karmel wyjechał na misje do Ziemi Świętej. Najpierw pracował jako proboszcz w kościele św. Jana Chrzciciela w Ain-Karem. Nauczył się mówić w językach wschodnich, wygłaszał kazania po arabsku i po grecku. Przez 10 lat jego zadaniem było uczyć alumnów zakonu w Jerozolimie. Dwa razy był przełożonym klasztoru w Damaszku. W 1858 r. został mianowany proboszczem w Damaszku i nauczycielem języka arabskiego dla młodych księży.

10 lipca 1860 r. na klasztor napadli druzowie (grupa wyznaniowa wywodząca się z islamu), którzy próbowali zmusić braci do przyjęcia islamu. Karmel schronił się w szkole parafialnej, został jednak zauważony przez napastnika, postrzelony w głowę, uderzony kijem, a ponieważ żył jeszcze, namawiano go do przejścia na islam. Obiecano mu za to uwolnienie. O. Karmel odpowiedział: „Nigdy nie zostanę druzem! Jestem chrześcijaninem i kapłanem, pragnę umrzeć jako naśladowca Chrystusa”. Muzułmanie w odpowiedzi na to we wściekłym szale zatłukli go pałkami i maczugami.

Wraz z nim zginęło siedmiu współbraci: Askaniusz Nicanore de Soria, Engelbert Michał Kolland, Franciszek Pinazo Peñalver, Jan Jakub Fernández y Fernández, Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez, Mikołaj Maria Alberga y Torres, Piotr Soler Mendez, i trzej bracia Kościoła maronickiego: Abd Al-Mu'ti Massabki, Franciszek Massabki i Rafael Massabki.

Beatyfikacji męczenników dokonał papież Pius XI 10 października 1926 r.

Karmel jest imieniem pochodzenia semickiego; może pochodzić z połączenia dwóch słów: kerem + ‘el (‘el imię Boga), co znaczyłoby „winnica, ogród Boga”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies