Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Kajus (Gajus) papież

(22.04.296)

22 kwietniaŚwięty Kajus to 28 z kolei papież.

Urodził się prawdopodobnie w Dalmacji. Możliwe, że był spokrewniony z Dioklecjanem. Został papieżem 17 grudnia 283 r. w czasach Dioklecjana. Początkowe lata pontyfikatu Kajusa były spokojne, ponieważ na początku swojego panowania Dioklecjan nie zwracał uwagi na chrześcijan. Dopiero po 293 r., kiedy Dioklecjan stworzył tetrarchię ten stosunek zmienił się za przyczyną współcesarza Waleriusza. Ogólnie przyjmuje się, że to on skłonił Dioklecjana do zmiany tego nastawienia. To jednak prawdopodobnie stało się już po śmierci Kajusa.

Pierwotnie Kajus czczony był jako męczennik, okazało się to jednak nieprawdą, ponieważ prześladowania chrześcijan przez cesarza Dioklecjana zaczęło się po jego śmierci. Dlatego dziś czcimy św. Kajusa jako wyznawcę.

Początkowo pochowano go w katakumbach Kaliksta, daleko od krypt papieskich, ponieważ nie było już tam miejsca., potem papież bł. Urban II wystawił ku jego czci kościół, w którym złożono jego doczesne szczątki.

Kajus jest imieniem starorzymskim o niewyjaśnionym pochodzeniu, być może greckim lub etruskim.© 2000–2020 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies