Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt




© 2000–2019 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookies



Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


święty Ignacy Kim Che-jun

20 września

(1796–26.09.1839)



Św. Ignacy Kim Che-jun urodził się w 1796 r. w Myeoncheon w Korei w rodzinie katolickiej. By wnukiem Piusa Kim Chin-hu, męczennika z 1814 r. Został też ojcem pierwszego koreańskiego księdza katolickiego, św. Andrzeja Kim Tae-gŏn, który został męczennikiem w 1846 r.

Św. Ignacy był bardzo gorliwym katolikiem przez całe swoje życie. Kiedy misjonarze wybrali jego syna do grupy młodzieńców wysyłanych do Makao na studia kapłańskie, zdał sobie sprawę z niebezpieczeństwa grożącego całej rodzinie, jednak nie zawahał się ani przez chwilę. To było bardzo odważne z jego strony.

Niestety, nie cała jego rodzina była równie gorliwa. Ignacy został zadenuncjowany policji przez jednego ze swoich zięciów i aresztowany przez grupę policjantów ze zdrajcą Kim Yo-sangiem na czele. I chociaż według świadków Ignacy był tak silny, że mógł oprzeć się kilku mężczyznom, jednak pozwolił się aresztować bez oporu.

Przez policję był traktowany jako przestępca przeciwko państwu nie tylko dlatego, że sam był katolikiem, ale także dlatego, że wysłał syna do Makao niezgodnie z prawem państwowym. Świadkowie nie podali, jak był torturowany, wiadomo jednak, że były bardziej okrutne niż wobec innych więźniów. Pomimo tego że pod ogromnymi, przytłaczającymi torturami Ignacy wyparł się swojej wiary, nie został jednak zwolniony z więzienia, ponieważ jego zbrodnia wysłania syna za granicę była niewybaczalna.

Inni katolicy, przebywający z nim w więzieniu, próbowali przekonać Ignacego, żeby odwołał swoją apostazję, ponieważ i tak nigdy nie zostanie zwolniony z więzienia. Przekonali go i Ignacy ponownie wyznał swoją wiarę przed urzędnikami państwowymi.

Apostoł Piotr trzy razy zaparł się Pana, ale żałował. Ignacy również powstał i poszedł na śmierć jako męczennik. Zwrócił się do sądu wyższej instancji i wycofał swoją apostazję. Został trzy razy ciężko pobity, ale tym razem był silny i odważny.

Otrzymał koronę męczeństwa. Został święty 26 września 1839 r. w Seulu za Małą Zachodnią Bramą razem z 8 innymi katolikami (Magdaleną Hŏ Kye-im, Sebastianem Nam I-gwan, Julią Kim, Agatą Chŏn Kyŏng-hyŏb, Karolem Cho Shin-ch'ŏl, Magdaleną Pak Pong-son, Perpetuą Hong Kŭm-ju i Kolumbą Kim Hyo-im). Miał 43 lata.

Został razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowany przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowany z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie św. Ignacego Kim Che-jun przypada na 20 września.

Imię Ignacy wywodzone jest od łacińskiego słowa ignis, które oznacza „ogień”. Polski odpowiednik tego imienia to Żegota.

...wróć