Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2018 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


11 styczniaśw. Hygin, papież

Św. Hygin był 9. papieżem. Był Grekiem pochodzącym z Aten, zanim został biskupem Rzymu, był filozofem. Papieżem został w roku 136; inne źródła podają rok 138 lub 140. Długość jego pontyfikatu według różnych źródeł wynosiła 4 lub 12 lat.

Za czasów pontyfikatu prześladowania chrześcijan ucichły, kierował więc nawą Piotrową we względnym spokoju. Musiał natomiast zmagać się z zalewem heretyckich poglądów i sekt, szczególnie z naukami dwóch słynnych gnostyków: Walentego z Aleksandrii, który dał początek szkołom gnostyki walentynian, i Cerdona z Syrii, który głosił gnostycyzm judeochrześcijański.

Przekazy mówią, że ten papież próbował pogodzić filozofię helleńską z chrześcijaństwem. Ustalił hierarchię duchowieństwa i zalecił, żeby wszystkie kościoły były konsekrowane. To on też zarządził, żeby przy chrzcie asystowali ojciec i matka chrzestni, który w późniejszym życiu mają być pomocni w kierowaniu katechumena na drogę wiary.

Zmarł 10 stycznia 142 r. (albo 140 lub 141) roku prawdopodobnie w więzieniu, został pochowany w Watykanie, w pobliżu grobu św. Piotra Apostoła.

...wróć

Fragment posągu papieża Hygina w Portyku Baliki św. Piotra w Watykanie, autor i data powstania nieznane.