Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2019 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


święci Gladys (Claudia)

29 marca

(zm. 500 lub 523)

i Gwynllyw (Gundleusz, Woolo)

(zm. 500)Św. Gladys była księżniczką, córką św. Brychana. Przyszła na świat w Walii. O jej rękę poprosił św. Gwynllyw (Gundleusz, Woolo), syn innego walijskiego króla, ale Brychan odmówił. Wtedy Gwynllyw porwał Gladys i prowadzili życie pełne przemocy i wręcz bandytyzmu, aż do czasu nawrócenia się, które nastąpiło prawdopodobnie za sprawą św. Cadoca, ich syna. Wtedy zaczęli prowadzić bardzo surowe życie.

Potem syn przekonał ich, żeby rozpoczęli życie w czystości. Małżonkowie zgodzili się i przez jakiś czas żyli razem, ale potem rozstali się, ab y uniknąć pokusy. Gladys została zakonnicą w Newport w Monmouthshire w Walii. Pod koniec życia została pustelnicą w jakiejś walijskiej wsi.

Gundleusz w ostatnich latach życia zamieszkał samotnie w małym mieszkaniu w pobliżu kościoła w Newport, który zbudował. Nosił wór pokutny, jadł chleb jęczmienny posypany popiołem i pił tylko wodę. Podczas stałej modlitwy i kontemplacji cały czas wykonywał jakąś pracę, nie spoczywając ani na chwilę. Zmarł w roku 500.

Poza Cadokiem para miała jeszcze kilkoro dzieci. Byli to: św. Cynidr, pierwszy biskup w Glasbury, św. Bugi, św. Cyfyw, św. Maches, św. Glywys II i św. Egwine.

Wspominani 29 marca.

...wróć