Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2018 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


28 wrześniaśw. Eustochium

Św. Eustochium faktycznie miała na imię Julia; Eustochium to pieszczotliwe zdrobnienie, którym była nazywana.

Urodziła się w 368 roku jako trzecia córka senatora Toksacjusza i św. Pauli z Rzymu, bogatej patrycjuszki. Jej siostrą była św. Blezylla. Eustochium została uczennicą św. Hieronima ze Strydonu. Nauczyła się czytać, znała łacinę, grekę i hebrajski. Razem z matką, św. Paulą, i św. Hieronimem podróżowała do Ziemi Świętej, gdzie uczestniczyła jako pomocnica św. Hieronima, w tłumaczeniu Pisma św., nazwanego potem Wulgatą. Kiedy św. Hieronim zaczął mieć kłopoty z oczami, Eustochium dla niego czytała, pisała, pomagała mu w codziennym życiu.

Św. Eustochium pragnęła poświęcić życie Jezusowi. Dlatego w wieku 16 lat złożyła ślub czystości. Ale wykonała dla Niego więcej – pracowała w okolicach Betlejem pomagając zakładać klasztory żeńskie. Stała się współzałożycielką aż czterech zgromadzeń. Kiedy w 44 r. zmarła jej matka, przejęła po niej opiekę duchową nad trzema kobietami, którymi dotychczas opiekowała się św. Paula.

Kiedy grupa bandytów zniszczyła klasztor, w którym mieszkała, Eustochium nigdy już nie wróciła do zdrowia po tym doświadczeniu. Zmarła w Betlejem 28 września 419 r. z przyczyn naturalnych.

...wróć