Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2018 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


10 grudniaśw. Eulalia z Meridy

Św. Eulalia urodziła się ok. 290 r. w Hiszpanii. Ojciec jej miał na imię Liberiusz. Przydał córce za towarzyszkę św. Julię z Meridy i obie odebrały staranne wychowanie chrześcijańskie. Już we wczesnej młodości obie poświęciły się Bogu przez ślub dziewictwa. Eulalia marzyła, by zostać męczennicą.

Podczas prześladowań chrześcijan wznieconych przez Dioklecjana z własnej inicjatywy 12-letnia Eulalia, razem z towarzyszką, poszła do sędziego i wyznała, że jest chrześcijanką. Sędzia najpierw łagodnie próbował przekonać Eulalię, żeby wyrzekła się wiary. Potem, kiedy łagodność zawiodła, sędzia nakazał ściąć Julię, licząc na to, że przykład śmierci towarzyszki przekona Eulalię. Potem, skoro dziewczyna nie dała się zastraszyć, wydał ją na tortury. Najpierw przywiązano do pala i szarpano jej ciało żelaznymi grzebieniami, potem przypiekano gorącym olejem, ołowiem i pochodniami, wleczono za włosy po ulicach. Rozżarzonymi węglami zasypano jej usta, żeby nie mogła dalej wyznawać Jezusa. W końcu uduszoną ją dymem. Podobno w chwili śmierci dusza jej wzniosła się do nieba w postaci białej gołębicy.

Legenda mówi, że kiedy Eulalia została zabita, jej nagie ciało wyrzucono na ulicę i wtedy spadł śnieg, żeby ją zakryć. Później, kiedy jej prochy rozsypano na polu, znów spadł śnieg, tworząc w ten sposób grób świętej.

Atrybutami św. Eulalii są krzyż, pal i gołębica.

Św. Eulalia z Meridy często mylona jest ze św. Eulalią z Barcelony. Niektórzy uważają, że jest to ta sama święta.

Wspominana razem ze św. Julią z Meridy 10 grudnia.

...wróć