Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Damian Nam Myŏng-hyŏg

(1802–24.05.1839)

20 września
24 majaŚw. Damian Nam Myŏng-hyŏg urodził się w szlacheckiej rodzinie w 1802 r. w Munan w Korei. Religię katolicką poznał dopiero w wieku około 30 lat. Do tego czasu prowadził marnotrawne życie, przebywając w złym towarzystwie. Poznanie religii odmieniło go. Zaczął studiować nową religię, uczyć się żyć po chrześcijańsku. Kiedy był gotów, poprosił przybyłego właśnie do Korei chińskiego księdza Pacyfika Yu Pang-je o chrzest.

Tak dobrze wyuczył się wyznawanej religii katolickiej, że został katechetą i sam zaczął uczyć innych w swoim domu. Pomagał też innym jak mógł: dbał o sąsiadów, o ludzi chorych, chrzcił dzieci w niebezpieczeństwie śmierci. Swoim nowym życiem zasłużył na szacunek otoczenia. Któregoś dnia ktoś zapytał go, jakie imię chciałby mieć w życiu wiecznym, a on odparł, że chciałby mieć imię Damian Nam męczennik i członek Towarzystwa Świętego Szkaplerza.

Na początku 1839 r. zaczęło się prześladowanie chrześcijan. Pod zarzutem, że są złośliwi i nieprzyjemni we współżyciu, zaaresztowano 53 katolików z rodzinami. Szaty liturgiczne francuskiego biskupa Imberta, mitra i brewiarz, którymi opiekował się Damian, też wpadły w ręce policji. Z powodu posiadania tych rzeczy, zapewne podejrzewany, że to on był biskupem, Damian był surowiej przesłuchiwany niż inni. Powiedział szefowi policji, że przedmioty te należały do ks. Jakuba Zhou Mun-mo, pierwszego chińskiego misjonarza w Korei, który zorał zamęczony w 1801 r., a nie do francuskiego biskupa misyjnego. Szef policji wiedział, że Damian nie mówi mu prawdy, ponieważ szaty wyglądały na nowe, a nie na takie, które przeleżałyby prawie 40 lat, ale udał, że mu wierzy, ponieważ bał się konsekwencji ewentualnego aresztowania cudzoziemca. Jednak mimo to przesłuchiwał Damiana bardziej surowo, w celu zastraszenia innych.

Ponieważ Damian nie chciał wyprzeć się religii ani wydać innych katolików, połamano mu kości i pobito go tak dotkliwe, że był nieprzytomny cztery dni. Ale dziękował Bogu, że odzyskał przytomność.

Został skazany na śmierć. Napisał do żony: „Ten świat jest tylko hotelem, który opuścimy. Nasz prawdziwy dom jest w niebie. Podążaj za mną i zostań męczennikiem. Chciałbym, żebyśmy mogli spotkać się ponownie w królestwie wiecznej chwały”.

W piątek, 24 maja 1839 r. św. Damian Nam Myŏng-hyŏg został ścięty w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 8 innymi katolikami (Magdaleną Kim ŏb-i, Anną Pak A-gi, Agatą Yi So-sa, Agatą Kim A-gi, Augustynem Yi Kwang-hŏn, Barbarą Han A-gi, Łucją Pak Hŭi-sun i Piotrem Kwŏn Tŭg-in). Według świadków Damian nie przestał modlić się aż do momentu, kiedy jego głowa została ścięta. Miał 38 lat.

Beatyfikowany przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowany z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętego Damiana Nam Myŏng-hyŏg przypada 20 września i 24 maja.

Imię Damian po grecku oznacza lekarza.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies