Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2019 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


święty Clydog (Clodock, Clitaucus)

3 listopada

(zm. VI wiek)Św. Clydog żył w VI wieku. Był synem św. Clydwyna i wnukiem św. Brychana. Był królem Ergyng w Walii. Niektóre źródła podają, że podbił południową Walię, co raczej nie jest prawdą, ale możliwe, że był królem Ceredigion i Dyfed wraz ze swoim bratem Dedywem.

Clydog był trzykrotnie żonaty; jego żony to: Prawst, Ribrawst i Roistri.

Clydog razem ze swoim bratem Dedywem pobierał nauki przygotowujące do zostania księdzem. Znim jednak to się stało, w Clydogu zakochała się pewna kobieta i nie chciała wyjść za mąż za nikogo innego. Tymczasem kochał się w niej też miejscowy saksoński szlachcic. Szlachcic ten, powodowany zazdrością, zabił na polowaniu Clydoga strzałą z łuku. Ciało Clydoga położono na wozie i wieziono do zamku. Kiedy wóz zbliżył się do brodu, wóz się zepsuł i woły nie mogły przekroczyć rzeki. Dlatego św. Clydog został pochowany w Caer Gledog niedaleko Longtown w hrabstwie Herefordshire. Nad jego grobem wybudowano kaplicę, do której ludzie pielgrzymowali nawet jeszcze kilka wieków później.

Niektóre źródła podają, że Clydog był męczennikiem, wynika to jednak z błędnego tłumaczenia słowa merthyr, które po walijsku oznacza sanktuarium.

...wróć