Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2019 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


święta Cecylia Yu So-sa

20 września

(1761–23.11.1839)Św. Cecylia Yu So-sa, jedna ze 103 męczenników koreańskich, urodziła się w 1761 r. w Seulu. Była drugą żoną Augustyna Chong Yak-jong, który 8 kwietnia 1801 r. został zamęczony z powodu wiary. Była też matką Pawła Chong Ha-sang i Elżbiety Chong Chong-hye, którzy także należą do 103 męczenników koreańskich.

Chrześcijanką Cecylia została pod wpływem męża, Augustyna. Podczas prześladowań w 1801 r. aresztowano razem z mężem Cecylię i ich troje dzieci. Po pewnym czasie ona i dzieci zostali zwolnieni z więzienia, ale cały majątek skonfiskowano, w wyniku czego znaleźli się w skrajnej nędzy. Zaopiekował się nimi brat Augustyna. Dzieci wychowywała bardzo pobożnie, spędzała wiele czasu na modlitwie i uczynkach miłosierdzia.

Kiedy dzieci dorosły, Cecylia zamieszkała z synem Pawłem Chong Ha-sang. Podczas prześladowań w 1839 r. 19 lipca została aresztowana razem z córką i synem. Miała wówczas 78 lat. Próbowano wymóc na niej wyrzeczenie się wiary, jednak bezskutecznie. Oczekiwała męczeństwa; pragnęła zostać ścięta, tak jak jej mąż, nie było jej to jednak dane, ponieważ prawo koreańskie zabraniało ścinania ludzi w podeszłym wieku. Została zatłuczona kijami w więzieniu 23 listopada 1839 r.

Została razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie jej obchodzimy 20 września.

Imię Cecylia pochodzi od łacińskiego słowa ceacus – „ślepy, wątpliwy”.

...wróć