Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2019 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


święta Benedykta Hyŏng Kyŏng-nyŏn

20 września

(1794–29.12.1839)Św. Benedykta Hyŏng Kyŏng-nyŏn urodziła się w 1794 r. w Seulu w Korei w rodzinie katolickiej. Jej ojciec, Hyŏn Kye-hŭm, był męczennikiem katolickim podczas fali prześladowań katolików w 1801 r., jej brat św. Karol Hyŏn Sŏng-mun został zamęczony w 1846 r.

Kiedy dorosła, Benedykta wyszła za mąż za syna męczennika za wiarę Ch'oe Ch'ang-hy, ale małżeństwo trwało tylko 3 lata, a po śmierci męża Benedykta, ponieważ nie miała dzieci, wróciła do domu rodzinnego. Życie jej poświęcone było pracy, modlitwie, medytacji i pomocy potrzebującym. Zarabiała na życie szyciem, a zarobione pieniądze rozdawała uboższym od siebie. Czyniła również wiele dla uświęcenia innych, uczyła niepiśmiennych katechumenów, podtrzymywała wiarę oziębłych, pocieszała ludzi smutnych, dbała o chorych i chrzciła dzieci w niebezpieczeństwie śmierci. Z tego powodu była podziwiana przez wszystkich, którzy ją znali. Włączyła się też aktywnie w życie Kościoła, między innymi to w jej domu gromadzili się katolicy podczas wizyt misjonarzy.

Benedykta Hyŏng Kyŏng-nyŏn na początku prześladowań ukrywała się, ale została aresztowana w czerwcu lub lipcu 1839 r. jako znana aktywna członkini Kościoła katolickiego. Na dodatek była starszą siostrą późniejszego świętego Karola Hyŏn Sŏng-mun, który również odegrał dużą rolę w Kościele jako pomocnik misjonarzy. Z tego powodu była bardzo okrutnie torturowana – nie tylko po to, żeby wyrzekła się Boga i wydała innych katolików oraz miejsca ukrycia ksiąg, ale żądano też od niej wydania brata, jednego z ważniejszych wrogów antykatolickiego reżimu. Kiedy została przeniesiona do sądu wyższej instancji, została pobita tak mocno, że nie mogła ruszać nogami. Rany na jej ciele były tak głębokie, że nieustannie ciekły krew i ropa.

Benedykta nie wydała nikogo, nie wyrzekła się Boga. Podczas pobytu w więzieniu zachorowała na cholerę, jednak to nie choroba stała się przyczyną jej śmierci. Została ścięta w Seulu za Małą Zachodnią Bramą 20 grudnia 1839 r. razem z sześcioma innymi katolikami (Barbarą Cho Chŭng-i, Magdaleną Han Yŏng-i, Piotrem Ch'oe Ch'ang-hŭb, Elżbietą Chŏng Chŏng-hye, Barbarą Ko Sun-i i Magdaleną Yi Yŏng-dŏk).

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Benedykty Hyŏng Kyŏng-nyŏn przypada 20 września.

Benedykta to żeńska forma imienia Benedykt: z łaciny benedictus to „człowiek błogosławiony” albo „ten, o którym się dobrze mówi”.

...wróć