Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2019 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


święta Barbara Kwŏn Hŭi

20 września

(1794–3.09.1839)Św. Barbara Kwŏn Hŭi urodziła się w 1794 r. w Seulu w rodzinie niechrześcijańskiej. Wyszła za mąż za późniejszego świętego Augustyna Yi Kwang-hŏn i razem z nim została katoliczką. Kiedy przyszły prześladowania, Barbara narażała się, udzielając schronienia biskupowi św. Wawrzyńcowi Imbertowi i misjonarzom. W jej domu odprawiano msze i nauczano katechizmu.

Aresztowano ją w 1839 r. razem z mężem św. Augustynem Yi Kwang-hŏn i córką św. Agatą Yi. Wielokrotnie torturowaną ją, pragnąc zmusić do wyrzeczenia się wiary. Największy ból sprawił jej jednak patrzenie, jak jej córka cierpi okrutne tortury, głód, pragnienie i zimno. Została ścięta 3 września 1839 r. w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 5 innymi katolikami (Marią Pak K'ŭn-agi, Janem Pak Hu-jae, Barbarą Yi Chŏng-hŭi, Marią Yi Yŏn-hŭi i Agnieszką Kim Hyo-ju).

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Kwŏn Hŭi przypada 20 września.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.

...wróć