Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2018 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


20 wrześniaśw. Barbara Han A-gi

Św. Barbara Han A-gi była jedną ze 103 męczenników koreańskich. Urodziła się w 1792 r. w Kwang-chon w Korei. Matka Barbary była katoliczką, więc Barbara była wychowywana od dzieciństwa w religii katolickiej. Jednak kiedy dorosła i poślubiła człowieka niewierzącego, odstąpiła od praktykowania religii. Było to wielkim zmartwieniem dla jej matki, która jednak nie potrafiła przekonać córki do powrotu do praktyk religijnych. Pewnego dnia, kiedy matka szła odwiedzić Barbarę, spotkała św. Magdalenę Kim Ŏb-i. Po krótkiej rozmowie, w której matka Barbary zwierzyła się Magdalenie ze swojego zmartwienia, postanowiły pójść do Barbary razem i spróbować do niej przemówić.

Poszły więc do Barbary i wezwały ją do pokuty. Dla Barbary był to moment łaski. Głęboko pożałowała swojego postępowania i od tej chwili zaczęła ciężko pracować, aby uczyć się religii i zaczęła praktykować cnoty chrześcijańskie w sposób godny podziwu.

Barbara miała trzydzieści lat, kiedy tragicznie straciła męża i trójkę dzieci, ale jej wiara nie osłabła. Powróciła do domu rodziców i tam nauczała religii okoliczne dzieci, chrzciła te, których życie było zagrożone. Prowadziła grzeszników do przyjęcia religii katolickiej i życia w czystości.

Św. Barbara Han A-gi została aresztowana razem ze św. Magdaleną Kim Ŏb-i we wrześniu 1836 r. W więzieniu znalazły się razem z innymi katolikami, którzy byli przesłuchiwani i nakłaniani do wyrzeczenia się wiary po kolei. Kiedy przyszła kolej na Barbarę, została tak zbita kijami, że jej ciało było tylko jedną krwawą masą. Jednak dzielnie to zniosła i nie zaparła się wiary.

15 maja 1839 r. wydano na nią wyrok śmierci. 24 maja św. Barbara Han A-gi została ścięta na miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 8 innymi katolikami (Anną Pak A-gi, Agatą Yi So-sa, Agatą Kim A-gi, Augustynem Yi Kwang-hŏn, Magdaleną Kim Ŏb-i, Łucją Pak Hŭi-sun, Damianem Nam Myŏng-hyŏg i Piotrem Kwŏn Tŭg-in).

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Han A-gi przypada 20 września.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.

...wróć