Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2018 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


20 wrześniaśw. Augustyn Pak Chong-wŏn

Św. Augustyn Pak Chong-wŏn jest jednym z grupy 103 męczenników koreańskich. Urodził się w 1793 r. w Seulu w Korei. Nie wiemy, czy wiarę wyniósł z domu, czy przyjął ją później. Miał ciepłą osobowość, był sympatyczny, był też znakomitym uczonym i utalentowanym człowiekiem. Ponieważ stracił ojca, kiedy był jeszcze bardzo młody, przyszło mu żyć w nędzy, jednak nie narzekał z tego powodu. Był lojalny w stosunku do swojej matki i sumiennie wykonywał swoje obowiązki. Ożenił się z katoliczką, św. Barbarą Ko Sun-i. Całe swoje życie poświęcił na szerzenie wiary w Korei: nauczył katechizmu, ochrzcił wiele dzieci w niebezpieczeństwie śmierci, włożył też wiele wysiłku w sprowadzenie do Korei misjonarzy. Życie jego cechowała też wyjątkowa dobroczynność. Mawiał: „Jak Jezus mnie kocha, tak i ja mam Go kochać, jak On cierpiał dla mnie, tak i ja muszę cierpieć”. Miał gorące pragnienie zostania męczennikiem.

Augustyn starał się pomagać innym, aby naprawiali swoje wady. Stawał się smutny, kiedy widział, że ktoś grzeszy. Ale jego sposób okazywania tego był tak miły, że ludzie nie czuli się obrażeni. Ludzie mówili: „Nigdy nie widziałem, żeby Augustyn złościł się”.

Augustyn podejmował inicjatywę w trudnych sytuacjach. Jego cnoty i talent zostały potwierdzone przez biskupa Imberta, który mianował go katechistą, a Augustyn swoje obowiązki wykonywał wspaniale.

Gdy wybuchły prześladowania, Augustyn opuścił swój dom i nadal starał się dbać o swoich towarzyszy katolików, pomagał także uwięzionym. W końcu i on został aresztowany 26 października 1839 r.; następnego dnia aresztowano także jego żonę, z którą spotkał się w więzieniu. Był przesłuchiwany i torturowany tak wiele razy i tak mocno, że nie mógł poruszać rękami i nogami. Jego ciało zostało rozdarte, ale był szczęśliwy, że może cierpieć dla Boga. Według raportu rządowego Augustyn wyraźnie wyjaśnił urzędnikom, co to jest niebo i piekło, i odmówił złożenia ofiary swoim przodkom.

Augustyn został zabrany do Tangkogae niedaleko Seulu i tam ścięty razem z pięcioma innymi katolikami (Piotrem Hong Pyŏng-ju, Magdaleną Son Sŏ-byok, Agatą Yi Kyŏng-i, Marią Yi In-dŏk i Agatą Kwŏn Chin-i) 31 stycznia 1840 r. Miał 47 lat.

Został razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowany przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowany z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie św. Augustyna Pak Chong-wŏn przypada 20 września.

Augustyn to po łacinie „dostojny, wspaniały, boski”.

...wróć