Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Anatol Kiriggwajjo

(zm. 3.06.1886)

3 czerwcaUrodził się w plemieniu Munyoro gdzieś na ternie królestwa Bunyoro. Data i dokładne miejsce urodzenia nie są znane. Podczas jednej z wojen między królestwami został wzięty w niewolę i sprowadzony do pałacu królewskiego w Bugandzie. Był utalentowanym myśliwym i pasterzem.

Mutesa, ojciec króla Mwangi, zatrudnił Anatola we własnym prywatnym mieszkaniu i wtedy chłopiec zaczął się uczyć religii. Po śmierci Mutesy opuścił dwór i związał się z Andrzejem Kaggwą. Potem został zatrudniony przez Mwangę jako paź sali audiencyjnej, lecz nie zamieszkał na dworze. Nieco później młody król, który miał zaufanie do moralności katolików, awansował go na poważne stanowisko w haremie, ponieważ jednak praca ta była związana z poważnym niebezpieczeństwem dla moralności opiekuna, Anatol odmówił. Chodziło prawdopodobnie o to, że zamknięte kobiety używały podstępów, a nawet siły, aby uwieść każdego mężczyznę, który się do nich zbliżał, a Anatol bardzo sobie cenił cnotę czystości.

Odmowa przyjęcia stanowiska była równoznaczna z karą śmierci. Dlatego kiedy 26 maja 1886 r. król wydał wyrok na Karola Lwangę i jego towarzyszy, nakazał dołączyć do nich Anatola. Po tygodniowym pobycie w więzieniu i torturach 3 czerwca wszyscy skazani zostali spaleni żywcem.

W chwili śmierci Anatol miał dwadzieścia lub dwadzieścia kilka lat.

Imię Anatol pochodzi z języka greckiego i oznacza „pochodzący ze wschodu”.© 2000–2020 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies