Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Agata Yi Kyŏng-i

(1814–31.01.1840)

20 września
31 styczniaŚw. Agata Yi Kyŏng-i jest jedną z grupy 103 męczenników koreańskich. Urodziła się w 1814 r. w Korei w rodzinie katolickiej. Została żoną eunucha. Kiedy powiedziała o tym biskupowi Imbertowi, on poradził jej, żeby odeszła od męża. Po separacji Agata zamieszkała ze św. Agatą Kwŏn Chin-i, bo jej matka była zbyt uboga, żeby ją utrzymywać.

Agata została aresztowana 17 lipca 1839 r. razem z Agatą Kwŏn Chin-i, jednak zostały uwolnione przez kilku policjantów, którzy litowali się nad nimi. Jednak kiedy schroniły się w Seulu w pewnym domu katolickim, zostały tam aresztowane, ponieważ wydała je pewna służąca, i znalazły się w więzieniu. Tam były poważnie torturowane i bite, ale nie zaparły się wiary.

Według raportu rządowego św. Agata Yi Kyŏng-i nawróciła wielu członków swojej rodziny, odwiedzała też wiele miejsc, pomagając katolikom, i chciała umrzeć za swoją wiarę.

Ostatecznie została przewieziona do miejsce zwanego Tangkogae pobliżu Seulu i tam ścięta 31 stycznia 1840 r. razem z pięcioma innymi katolikami (Augustynem Pak Chong-wŏn, Piotrem Hong Pyŏng-ju, Magdaleną Son Sŏ-byok, Marią Yi In-dŏk i Agatą Kwŏn Chin-i).

Została razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie św. Agaty Yi Kyŏng-i przypada 20 września i 31 stycznia.

Imię Agata pochodzi od greckiego słowa agathos – „dobry, dobrze urodzony, szlachetny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies