Logo serwisu Biblia

Strona główna

Stary Testament

Nowy Testament

Święci wg alfabetu

Święci wg dat

Papieże

Legendy o świętych

Patroni

Ciekawostki

Różne artykuły

Inne strony katolickie

Mapa serwisu

Kontakt
© 2000–2019 barbara
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved

Strona nie zawiera cookiesNakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


święta Agata Yi

9 stycznia

(1824–9.01.1840)Św. Agata Yi urodziła się w 1824 r. w Seulu w Korei w rodzinie arystokratycznej, ale i bardzo katolickiej, chociaż od niedawna, ponieważ jej rodzicami byli św. Augustyn Yi Kwang-hŏn i św. Barbara Kwŏn Hŭi.

Ojciec Agaty był lekkoduchem, który trwonił majątek na rozrywki, a jego żona i reszta rodziny byli poganami. Wszystko zmieniło się kilka lat przed urodzeniem Agary, kiedy Augustyn poznał religię. Nawrócił się, a potem nawrócił żonę, młodszego brata i wielu ludzi, którzy ich otaczali. Dzieci także wychował religijnie.

Cała rodzina – Augustyn, Barbara, Agata i jej dwóch braci – została aresztowana 8 kwietnia 1839 r. Przez osiem miesięcy pobytu w więzieniu była rozdzielona z rodzicami, torturowana i namawiana do wyrzeczenia się wiary. Kiedy nie chciała się na to zgodzić, strażnicy powiedzieli jej, że rodzice wyrzekli się wiary i zostali zwolnieni z więzienia, więc ona i jej bracia powinni postąpić tak samo. Jednak Agata i jej młodszy brat Damian odpowiedzieli: „Czy nasi rodzice wyrzekli się ich wiary czy nie, nie jest naszą sprawą. My nie możemy wyrzec się Boga!”.

Wszystkie przeżycie cierpienia, rozłąka z rodzicami, choroby, pragnienie i głód, nie załamały Agaty. Nie wyrzekła się wiary. Szef policji nie mógł uwierzyć, że cała przemoc wobec niej nie była skuteczna. Cudem było też, że w warunkach więziennych udało jej się zachować dziewictwo, żyjąc wśród strażników więziennych, którzy byli jak zwierzęta. Była bita 300 razy i pobita 90 razy. Spędziła w więzieniu 9 miesięcy, aż 9 stycznia 1840 r. została w celi uduszona.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie św. Agaty Yi przypada 9 stycznia.

Imię Agata pochodzi od greckiego słowa agathos – „dobry, dobrze urodzony, szlachetny”.

...wróć